12641d5[1]

HLS مخفف عبارت HTTP live streamingو به معنای تحت الفظی، استاندارد پشتیبانی جریان زنده می باشد. HTTPیک ترافیک استاندارد است. استانداردی که در دنیای امروز وب و ویدئو معنای گسترده ای پیدا کرده و قابلیت ویژه ای را به پلت فرم های دارای این استاندارد داده است.

HLS فقط از معاملات استاندارد HTTP استفاده می کند. HLS به عنوان یک پروتکل ارتباطی می تواند از طریق ترافیک استاندارد HTTP از هر سرور proxy و firewall بگذرد. همچنین HLS امکان ارائه محتوا از سرورهای HTTP معمولی را به عنوان منبع داشته ومی تواند از طریق CDN های برپایه HTTP که به طور معمول در دسترس و مورد استفاده هستند انتقال پیدا کند.

HLS یک پروتکل ارتباطی پخش ویدئو می باشد که به عنوان بخشی از نرم افزار quicktime، safary، OSX و iOX توسط شرکت اپل برای اولین بار، پیاده سازی شده است.

۱۲۶۴۱d5 HLS چیست؟ HLS چیست؟ 12641d5

هر فایل ویدئو دارای رشته هایی از صوت، تصویر و احتمالا زیر نویس و… است و استریمینگ یا استریم کردن ویدئو، به معنای دریافت و نمایش هم زمان این استریم ها، توسط کاربر نهایی می باشد. بر خلاف گذشته که پس از درخواست کاربر، در ابتدا ویدئو به طور کامل دریافت شده و سپس نمایش داده می شد، در فرآیند استریمینگ با استاندارد HTTP ویدئو به صورت هم زمان دریافت و نمایش داده می شود؛ به گونه ای که طی این فرآیند، استریم های فایل ویدئویی به بخش های بسیار کوتاه (TS)  ۳-۵ثانیه ای قسمت شده و پلیر به جای دریافت کل فایل هر بخش را بصورت جداگانه دریافت می کند. در صورتی که قابلیت تنطیم هوشمند پخش و یا Adaptive Bitrate فعال شده باشد، پلیر در زمان پخش، بر اساس سرعت کاربر بهترین کیفیتی ممکن را انتخاب و پخش می نماید. در شرایط ناپایدار سرعت اینترنت کاربرها، استفاده از این تکنولوژی می تواند  تجربه دیدن ویدیوها را تا حد زیادی افزایش دهد به طوری که با حداقل سرعت ممکن نیز تصویر قابل مشاهده خواهد بود.

How-To-HLS HLS چیست؟ HLS چیست؟ How To HLS e1462203786113

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *